Zdražení plynu

7. 12. 2021

Zdražení plynu

Zdražení plynu

Zdražení plynu 2021 přišlo. Proč se ho bát více než zdražení elektřiny?

Nárůst cen plynu bude dramatický. Zdraží až o dvě třetiny, domnívá se šéf ČEZ Energetická společnost ČEZ zdraží od ledna elektřinu i plyn. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš odhaduje nárůst cen u elektřiny asi o třetinu a u plynu o polovinu až dvě třetiny. Beneš to řekl deníku Hospodářské noviny (HN). Zdražení se bude týkat zákazníků, kteří nemají cenu na příští rok zafixovanou. Firma změny oznámí 1. listopadu s platností od prvního ledna. 
"Odhadujeme, že na koncové faktuře, kterou dostávají domácnosti, se to může projevit zvýšením řádově o 30 procent oproti letošnímu roku," řekl HN šéf ČEZ. Připomněl, že velkoobchodní cena letos vzrostla v celé Evropě na rekordní úroveň. Důvodů je podle něj několik. "Jednak je to zdražení plynu, s nímž je cena elektřiny propojená, dále zdražily emisní povolenky a do toho se zvedla ekonomika po covidu, takže stoupla poptávka po energiích," podotkl.
Nárůst cen u plynu bude podle Beneše ještě vyšší než u elektřiny. "Tady je to opravdu dramatické. Nárůst bude vyšší než u elektřiny. Nejsme hlavní dodavatel, na to jsou tady jiní hráči, ale můj odhad je zdražení konečné faktury o polovinu až dvě třetiny," řekl. Velkoobchodní ceny elektřiny a plynu v poslední době vystoupaly do rekordní výše, některé ceníky dodavatelů zdražují o desítky procent či násobně. Kromě dopadu na spotřebitele způsobila situace problémy také některým dodavatelům.
 
Činnost ukončila trojice firem
 
V minulém týdnu oznámily ukončení činnosti firmy Bohemia Energy se zhruba 900 tisíci odběratelů, Kolibřík energie s 28 tisíci klientů a A-PLUS Energie obchodní se 150 odběrnými místy. Největší dodavatelé energií typu ČEZ, PRE, E.ON nebo innogy evidují v posledních dnech obrovský zájem od zákazníků některých menších dodavatelů, některé firmy hovoří až o tisících nových poptávek denně. Podle Beneše se lidé nemusí bát, že je ČEZ odmítne. "Lhal bych ale, kdybych tvrdil, že máme dopředu nakoupenou elektřinu pro ty, kdo nebyli dosud naši zákazníci. Noví klienti tedy mají už nyní ceny vyšší, ale neodmítneme je," dodal
 

Zdražení plynu 2021 přišlo. Proč se ho bát více než zdražení elektřiny?

Zatímco během první vlny pandemie jsme odebírali energie za nízké ceny, letošní rok je ve znamení zdražování naprosto všech energií, plyn nevyjímaje. V současné době jsou jeho ceny ty nejvyšší za dlouhé období. Jaké jsou důvody zdražení plynu v 2021?

Cena plynu

Pojďme si nejprve připomenout, z čeho se vlastně skládá cena plynu. Vy ji platíte vždy celou svému dodavateli, ten ji ale dále rozúčtovává na další organizace. Zatímco popisovat, z čeho se skládá cena elektřiny, je úkol na několik odstavců, u ceny plynu je situace mnohem jednodušší. Stejně jako za elektřinu, musíte i u plynu zaplatit tomu, kdo ji přivede k vám domů, tedy distributorovi plynu. Toho si vybrat nemůžete, u nás působí tři distributoři plynu, kteří jsou rozděleni podle území. Z logiky věci nikdo nemůže vybudovat konkurenční trubky, kterými plyn proudí, a tak musíte využít toho vašemu území příslušnému. Ceny za distribuci pro konkrétního distributora stanovuje Energetický regulační úřad, a to jednou ročně. Jedná se o nemalou částku, cena za distribuci plynu činí zhruba čtvrtinu ceny plynu. Dále se platí společnosti OTE, tedy operátorovi trhu. Ten trh s plynem řídí a díky němu je možné, aby fungovali různí dodavatelé plynu. OTE totiž rozpočítá jejich podíly na celkové dodávce plynu.

Do Evropy proudí málo plynu. Hrozí plynový hladomor i prudké zdražení potravin, varují experti

Evropa nyní zažívá plynový šok. Cena zemního plynu dramaticky roste. Do Evropy jej proudí málo, takže se nestačí doplňovat zásobníky. Podle expertů hrozí „plynový hladomor“.

Topná sezóna letos na některých místech Česka začala kvůli chladnému počasí nezvykle brzo, už koncem srpna. A způsobuje tak dodavatelům plynu další vrásku na čele. Potýkají se totiž se závratným růstem jeho cen, a to hlavně na evropském velkoobchodním trhu. Pro lepší představu, plyn nyní stojí stejně, jako kdyby ropa zdražila na více než 100 dolarů za barel. Tento ilustrativní přepočet také dokládá, že plyn je nyní o 40 procent dražší než ropa, ačkoli běžně se cena ropy pohybuje citelně výše.

„České domácnosti se tak musí připravit až na patnáctiprocentní zdražení plynu. Důvodem je právě „plynový hladomor“. Tak jako automobilkám zoufale chybí čipy, takže pociťují „čipový hladomor“, domácnosti zase mohou pocítit právě fatální nedostatek plynu," komentuje situaci na trhu ekonom Lukáš Kovanda.

Současný vzestup cen plynu ale zasahuje nejen Evropu, nýbrž celý svět. A to kvůli propojení jednotlivých kontinentálních trhů. Zdražení v Evropě způsobuje růst cen v Asii a jinde. S neblahými důsledky zdražování plynu budou v příštích týdnech a měsících konfrontování všichni od výrobců keramiky v Číně, přes pařížská pekařství až třeba právě po české domácnosti. Cena plynu je nyní na většině míst světa na svém historickém rekordu. Drahý plyn se stává až takovým problémem, že ohrožuje celosvětové hospodářské zotavování po pandemii.

Nadcházející zima pak zvláště pro Evropu může představovat hořké prozření, jak nesmírně důležitý je plyn pro celou její ekonomiku. Nyní starý kontinent čelí situaci, kdy plynu není dost, aby se mohly doplnit zásobníky vyčerpané po dlouhé zimě. Rusko, největší dodavatel plynu do Evropy, omezuje svůj vývoz plynu z řady důvodů. Od výpadků ve vlastní produkci, přes schraňování plynu u sebe doma, přes snahu Gazpromu demonstrovat nepostradatelnost dokončovaného plynovodu Nord Stream 2 až po přetahovanou Moskvy s Kyjevem ohledně výše poplatků za tranzit plynu přes Ukrajinu.

Celé léto se nedaří naplňovat zásobníky, varuje šéf rakouské OMV Alfred Stern. Evropští spotřebitelé jsou nyní podle něj vydáni napospas počasí. Čím chladnější zima bude, tím palčivěji pocítí důsledky nedostatku plynu. Ať už ve své peněžence, nebo na „svou vlastní kůži“, dost možná však oběma způsoby: plyn bude drahý a bude ho málo. 

A nejde jenom o ceny samotného plynu. Zvýšení cen bude mít důsledky i v jiných odvětvích. Například největší francouzský výrobce cukru, Tereos, už v srpnu varoval, že zdražování plynu závratně zvyšuje náklady na produkci cukru. I kvůli dražšímu plynu tak budou na podzim zdražovat své produkty největší světoví potravinářští producenti. Rusko záměrně omezuje dodávky plynu do Evropy. Dopad na domácnosti i podniky bude enormní.

Cena plynu nad 0,812 Kč/kWh je zbytečně drahá

Energetické burzy kolísají, a proto státní úředníci pravidelně přepočítávají, jestli svému dodavateli neplatíte příliš mnoho. Cena plynu by aktuálně neměla přesáhnout 0,812 Kč/kWh. Pokud touto komoditou ohříváte vodu nebo vytápíte, měla by být ještě podstatně levnější.

Zemní plyn patří mezi fosilní paliva, která vznikala po miliony let pod povrchem naší planety. Teoreticky by měl být stále vzácnější, cennější a dražší, protože jeho ložiska vyčerpáváme daleko rychleji, než se mohou obnovovat. Tržní hodnota zemního plynu však prakticky záleží na lidské inteligenci, podnikavosti a také na naší vzájemné spolupráci.

Vždyť tepelnou energii dokážeme získávat i jinak, než spalováním fosilních paliv. Máme přece jaderné reaktory, automatické kotle na biomasu, stavební izolaci a rekuperační větrací jednotky (vydýchané plyny jsou izolovány a odváděny ven, ale přitom ještě zahřívají čerstvý vzduch, který jinou cestou přichází dovnitř).

Energetická burza zdražuje na 0,456 Kč/kWh

Plynárenským společnostem můžeme říci: „Buďto zlevníte, nebo dáme přednost jiné komoditě.“ A prodejci musejí respektovat svoje zákazníky, protože jinak nic neprodají a zkrachují. Nicméně na následujícím grafu vidíme, že cena plynu na velkoobchodní energetické burze během posledního roku stoupla o 5 % (z 16,875 na 17,657 eur/MWh, v přepočtu na 0,456 Kč/kWh).

Český stát přepočítává, kolik by (ne)měli platit jeho občané

Na velkoobchodní burze mohou vydělat překupníci, kteří komoditu nakupují od těžařů a prodávají koncovým odběratelům. Tuzemské domácnosti ovšem chtějí ušetřit, zvláště když máme na výběr mezi různými soukromými dodavateli! A český stát, respektive Energetický regulační úřad (ERÚ) pravidelně radí, jaká cena plynu momentálně „odpovídá reálné situaci na maloobchodním trhu“. Koncoví dodavatelé reálně účtují od 0,5 do 1,3 Kč/kWh

V tuzemsku podnikají desítky plynárenských společností, které nabízejí různé „produktové řady“ (tarify) a smluvní podmínky. Velkou většinu odběrných míst zásobují následující dodavatelé: innogy Energie, ČEZ Prodej, Pražská plynárenská, E.ON Energie a Bohemia Energy entity. Mezi nejlevnější společnosti patří Blue GasČeské teplo nebo Kolibřík Energie (působící také pod značkou Skautská energie). Například na většině tuzemského území, za roční spotřebu 10 MWh požadují různí dodavatelé od 5 250 do 13 400 Kč, neboli 0,525 až 1,340 Kč/kWh. Širokou tržní nabídku najdete v kalkulačce.

Celková cena plynu pro tuzemské domácnosti činí 1,1 až 2,1 Kč/kWh

Zatím jsme porovnávali, kolik stojí samotná komodita, respektive tepelná energie. Ještě však musíme zaplatit distributorovi, který provozuje plynovody (na většině území společnosti GasNet, v Praze Pražské plynárenské, na jihu Čech E.ON Distribuci). Něco chce také stát: především daň z přidané hodnoty (DPH) a dále poplatek pro svoji akciovou společnost OTE, která částečně organizuje velkoobchodní trh. Tohle všechno bude rozepsáno a sečteno na výsledné faktuře.

 

Dodavatel Energie:Enbezo s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Východočeská energie s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:bezDodavatele a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:AZ Energies s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:GEEN Sale a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Moravská plynárenská s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Energie s Rozumem, s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:NWT a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Česká energetická budoucnost s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:IN ENERGIE Prodej s.r.o
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P

Fotovoltaika zlevňuje, vyrábět elektřinu se už vyplatí ...více

28.12.2021

Zrychlený přechod k novému dodavateli elektřiny nebo plynu ...více

6.12.2021

EnergieZaMene.cz – Energetická podpora Spočítejte si, kolik vám stát přispěje na energie. Ministerstvo spustilo kalkulačku energií. ...více

31.8.2022