Tištěné solární panely

13. 12. 2021

Tištěné solární panely

Tištěné solární panely

Více než dekádu pracuje vědkyně Dr. Olga Malinkiewicz, které se říká „polský Edison“, na vývoji nové generace solárních panelů na bázi pervoskitových solárních článků. Letos její společnost Saule Technologies zahájila jako první na světě jejich komerční výrobu tištěných článků na ohebné fólii. Jaká bude nová budoucnost fotovoltaiky? Na tuto otázku  odpovídá Dr. Olga Malinkiewicz v rozhovoru pro polský portál MyCompanyPolska, ze kterého Vám přinášíme nejzajímavější pasáže.

Proč se Vaše společnost zabývá vývojem a výrobou tištěných perovskitových panelů? Co je unikátní na této technologií?

Společnost Saule Technologies vyvíjí průlomovou technologii fotovoltaických článků, která je založena na perovskitu, minerálu, který lze použít (jako pružnou, tenkou vrstvu v libovolné barvě) prakticky kdekoli: na stěnách, oknech, trupech letadel, karoseriích automobilů, oblečení nebo telefonech. Tyto vysoce účinné články donedávna fungovaly nejlépe v prostředí bez vlhkosti a na překonání této překážky se pracuje.

Tištěné solární panely“ na ohebné fólii jsou desetkrát lehčí než tradiční fotovoltaika ze skla a křemíku.  Výrobní náklady jsou mnohem nižší než výroba klasických panelů, protože se tisknou ve speciálních inkoustových tiskárnách a mohou se vyrábět při nižších teplotách.

Naše technologie pokročila natolik, že společnost Skanska začala pokrývat perovskitovými fóliemi energeticky úsporné kancelářské budovy, které staví. Navíc, si Skanska ve smlouvě se společností Saule Technologies vyhradila výhradní právo na použití své technologie v komerční výstavbě.

Perovskitové panely vyvíjíte již více než 10 let. Jedná se skutečně o převratnou technologii na fotovoltaickém trhu?

Upřímně řečeno, současný fotovoltaický trh je strašně nudný! Již padesát let mu dominuje křemík. Je pravdou, že křemíkové panely jsou stále účinnější, ale vypadají stále stejně neatraktivně. Jak je možné, že ve všech ostatních oblastech života – podívejte se například na mobilní telefony, notebooky nebo automobily – vidíme takový nárůst kvality designu, zatímco fotovoltaika stále zůstává v minulosti?

Sázíte tedy na design Vašich fotovoltaických produktů?

Naše panely fungují téměř stejně jako křemíkové panely, ale s tím rozdílem, že si je můžete vzít kamkoli s sebou, kamkoli je umístíte, a navíc budou hezky vypadat. Když si kupujete dům za milion zlotých (Pozn. redakce: tj. 6 milionů Kč), nechcete přece, aby fotovoltaika vypadala špatně. Nemluvě o kancelářských budovách nebo nákupních centrech, kde se design stává klíčovým.

Takže přinášíte na trh revoluci…?

Nemám to slovo ráda, spojuji si ho s krveprolitím. Lépe se hodí: průlom. Křemík je na trhu již dlouho, takže je již důkladně otestován, víme o něm prakticky vše: má dlouhou životnost, je účinný, levný atd. Ale jeho vzhled…? Drželi jste někdy v ruce části takových křemíkových panelů?

Křemíkové panely jsou velmi křehké, jako vánoční oplatky. To přináší obrovská omezení pro aplikace. Kromě toho nelze křemík příliš upravovat, například barevně. Naproti tomu s perovskitem si můžete v podstatě hrát, jak chcete.

Zdá se, že kladete velký důraz na design?

Protože je to opravdu důležité! Naše panely však mají samozřejmě i mnoho dalších výhod. Pokud křemík něčím mírně zakryjete nebo je částečně zastíněný, přestane fungovat. Perovskity jsou bezkonkurenční zejména za špatných světelných podmínek. Něco vám řeknu. Nedávno jsem byla pozvána na americké velvyslanectví, kde jsem velmi ráda představil naši technologii, protože hledáme nové partnery a máme zájem vstoupit na americký trh.

Na jednání jsem si sebou vzala vzorek perovskitového článku – malý, velikosti vizitky – na kterém byla svítící dioda. Ukázalo se, že článek funguje tak dobře, že LED dioda svítí neustále! Chodili jsme po místnostech, stáli v rozích a „vizitka“ stále fungovala. Teprve když jsme ji zavřeli do tmavé zásuvky, dioda se vypnula.

Co se Vám podařilo v poslední době? Čeho si nejvíce ceníte?

Pracuji na této technologii perovskitových panelů téměř deset let, a přesto na mě stále dělá dojem, stále mi běhá mráz po zádech. Nedávno jsme jako první na světě vyvinuli bílý solární panel, je prostě nádherný! 

V květnu jsme otevřeli náš první pilotní závod ve Vratislavi. Při plné kapacitě jsme schopni vyrobit 40 000 m2 perovskitových článků ročně. Již nyní víme, že je to příliš málo na to, abychom splnili očekávání všech našich zákazníků.

Jak rychle se bude vyvíjet perovskitová technologie? V jakých aplikacích bude mít největší užití?

Nejprve se pravděpodobně dostane do elektronických zařízení, automobilů a budov. Vytvoříme nové funkce pro objekty, které dobře známe, ale nenápadným způsobem. Lidé, kteří procházejí kolem vylepšených objektů, si ani nevšimnou, že je na nich solární článek – a to je to, co chceme!

Zajímavým cílem jsou pro nás také tovární a skladové haly, které jsou obrovské a zabírají velkou plochu, ale jsou vyrobeny z velmi tenkých plechů. Na jejich střechy je prakticky nemožné cokoli umístit, protože hrozí zřícení. Naše panely jsou však velmi lehké, takže továrny či budovy – s využitím řešení společnosti Saule Technologies – budou schopny optimalizovat náklady a snížit emise uhlíku. Existuje mnoho směrů vývoje, takže pevně věřím, že budoucnost patří nám! ZDROJ https://www.solarninovinky.cz/polsky-edison-fotovoltaicky-trh-je-strasne-nudny-chceme-to-zmenit/

POLSKÁ FIRMA VYRÁBÍ TIŠTĚNÉ SOLÁRY. MAJÍ NAHRADIT UHLÍ

Firma Saule Technologies sází na novou technologii fotovoltaických panelů, perovskitové solární články. Spustila první komerční výrobu tištěných článků na ohebné fólie.

Polsko je vnímáno – zejména z české perspektivy – jako neúprosný zastánce těžby a spalování uhlí. Ukazuje se to na současném sporu o těžbu hnědého uhlí v dolu Turów, na kterou si stěžují Češi i Němci. Jejich námitky potvrdil Soudní dvůr EU.

Severní soused se nyní může pochlubit tím, že ve Wrocławi vznikla první komerční linka na výrobu vylepšených solárních panelů, takzvaných perovskitových solárních článků.

Společnost Saule Technologies, kterou založila Olga Malinkiewiczová, se v názvu firmy inspirovala pobaltskou bohyní slunce. Sama vynalezla způsob, jak tisknout „solární panely“ na ohebné fólie, jež jsou desetkrát lehčí než tradiční fotovoltaika ze skla a křemíku. „Z laboratoře přecházíme na výrobní linku,“ pochlubila se pro agenturu AFP. Za svůj vynález z roku 2013 už získala několik ocenění.

Linka přichází v době, kdy Polsko debatuje o svých klimatických cílech. Zejména solární sektor by měl nahradit současné spalování uhlí. V rámci domácího energetického mixu patří „černé zlato“ mezi zeměmi EU k nejvyšším, dosahuje 80 procent. Nicméně nejpozději do roku 2049 by mělo i uhlí v polské energetice skončit. 

Nové solární fólie mohou sloužit zejména ve stavebnictví. Nejen u nových budov, ale také ve starých, kde by se mohly využít na vnitřní straně oken. Výrobní náklady jsou podle polské vynálezkyně nižší než výroba klasických panelů, protože se tisknou ve speciálních inkoustových tiskárnách a mohou se vyrábět při nižších teplotách.

Poptávka – Saule Technologies spolupracuje se stavební firmou Skanska – už teď převyšuje výrobní kapacitu. Nyní je odhadována na čtyřicet tisíc metrů čtverečních ročně. Nová technologie se má používat kromě stavebnictví i v oblasti internetu věcí (IoT).

Nemusíme nic těžit

Velkou výhodou má být i fakt, že se pro výrobu nemusejí používat vzácné suroviny, což je jedna z největších námitek při současné produkci solárních panelů. „Používáme syntetické perovskity, které mohou dosáhnout značné účinnosti a síly, nemusíme nic těžit,“ zdůraznila Malinkiewiczová při spuštění výroby. 

Potištěné plastové fólie se mohou také lepit k sobě, aby pokrývaly co největší plochy. Výrobek byl testován v simulátorech vesmíru, perovskitový solární panel o velikosti listu papíru A3 byl také vyzkoušen během himálajské expedice. I přes extrémní povětrnostní podmínky se fotovoltaická fólie osvědčila jako nabíječka telefonu. 

Tištěné soláry by se mohly uplatnit také v rámci elektromobility. Nejen jako zdroj pro nabíjení na zastřešených stáních, ale i na povrchu automobilů, například u návěsů kamionů.

Výrobní tým má zatím sedmdesát lidí z patnácti zemí a získal také podporu od polské energetické společnosti Columbus Energy, jež se zaměřuje na fotovoltaiku. Do firmy investovala deset milionů eur. Peníze poslal i japonský multimilionář a investor Hideo Sawada.

Malinkiewiczová, kterou polský tisk nazval polským Edisonem, neskrývá velké ambice. Výrobní linky by chtěla budovat po celé Evropě, uvažuje také o Japonsku. Pro další expanzi se připravuje vstup společnosti na burzu ve Varšavě. Zakladatelka podniku zdůraznila, že se nyní v rámci EU vyrábějí pouze čtyři procenta instalovaných fotovoltaických systémů, drtivá většina panelů se dováží z Číny. 

Polsko se už nyní chlubí tím, jak rychlým tempem rostou nové fotovoltaické instalace. Za poslední tři roky vzrostla instalovaná kapacita čtrnáctkrát na 3960 megawattů. Je to i díky vládním dotacím. Nová technologie a výrobní kapacity fotovoltaiku v zemi dále zpopularizují. ZDROJ https://www.tydenikhrot.cz/clanek/tistene-solary-polsko-uhli

 

Dodavatel Energie:bezDodavatele a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Rodinná energie a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Hradecké Plynárny s.r.o
Dodavatel elekřiny:E x
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Česká regionální energetika, a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Františkovy Energie s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Sparkinvest s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:eYello CZ, k.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:GEEN Sale a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:EEIKA ŠAFRÁNEK s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P x
Dodavatel Energie:ČEZ ESCO, a.s
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P x

Cena elektřiny poroste až o 50 procent, plynu ještě víc, řekl Havlíček ...více

13.12.2021

Srovnání cen dodavatelů elektřiny ...více

13.12.2021

Zrychlený přechod k novému dodavateli elektřiny nebo plynu ...více

6.12.2021