Srovnání cen elektřiny
Srovnání cen elektřiny
Srovnání cen elektřiny
Srovnání cen dodavatelů elektřiny
Většina Čechů platí za elektřinu více než Slováci
Nejvíce zaplatili Dánové, Němci a Belgičané. Typická česká rodina, která elektřinou netopí, ani neohřívá vodu, spadá do skupiny domácností s malou spotřebou. Proto z českých zásuvek většinou tryskal proud dražší o 4 eura/MWh než ve Francii, o 35 eur/MWh než na Slovensku a dokonce o 86 eur/MWh než v Nizozemí. Lepší ceny než Slováci a Poláci si užívali jen čeští odběratelé s vysokou spotřebou.
Česká elektřina patří mezi 5 nejdražších v Evropě podle parity kupní síly
Za jedno utracené euro bude žárovka v každé zemi svítit jinak dlouho, protože národní měny mají rozdílnou kupní sílu. Proto se v mezinárodních srovnáních využívá umělé statistické jednotky PPS (Standard kupní síly), která zohledňuje cenové rozdíly mezi vnitrostátními trhy. Za 1 PPS se žárovka rozzáří ve všech 35 zkoumaných zemích na stejný počet hodin.
Srovnání cen elektřiny do 1 minuty
Platby za elektřinu můžou udělat pořádnou díru do rodinného rozpočtu. Jste si jistí, že za elektřinu neplatíte příliš? Dokud si neuděláte srovnání všech dodavatelů na českém trhu, tak to nezjistíte.
Naštěstí existuje způsob, jak získat srovnání cen elektřiny během 1 minuty. Zadejte svoji roční spotřebu elektřiny do naší online kalkulačky a ihned dostanete nabídky od 43 dodavatelů. Rychle a jednoduše zařídíte i změnu dodavatele – zdarma vám s tím pomůžeme. Neplatíte příliš za elektřinu?
Jak funguje srovnávač cen elektřiny?
Srovnávač cen elektřiny je online kalkulačka, do které vyplníte svoji spotřebu a kraj, kde bydlíte. Okamžitě dostanete nabídky od desítek českých dodavatelů. Vyplnit potřebné údaje zvládně úplně každý. Stačí, když si vezmete k ruce poslední fakturu. Pokud ji nemáte k dispozici, vyplňte do kalkulačky způsob využití elektřiny – díky tomu získáte alespoň přibližné porovnání dodavatelů.
Srovnání dodavatelů elektřiny je zdarma a můžete si ho udělat, kolikrát chcete. Výhodou je, že údaje jsou vždy aktuální, i když dochází ke změnám v cenících dodavatelů.
Kolik ušetřím při změně dodavatele elektřiny?
Většina domácností používá elektřinu pouze ke svícení a napájení spotřebičů, přesto dosahuje jejich roční vyúčtování tisíců korun. Na vině je vysoká cena elektřiny za 1 kWh, a to je právě oblast, kde můžete ušetřit změnou dodavatele. V průměru ušetří naši zákazníci 3325 Kč. Pokud elektřinou i vytápíte, poháníte tepelné čerpadlo nebo nabíjíte elektromobil, může vaše roční úspora dosáhnout ještě mnohem více.
Nejlevnější dodavatel nemusí být nejlepší
Při výběru dodavatele byste měli brát v úvahu nejen nejnižší cenu. Vaše spokojenost se bude odvíjet rovněž od férovosti obchodních podmínek a kvality zákaznického servisu. S výběrem vám pomohou také pozitivní reference. Všechny tyto parametry jsme promítli do hodnocení – tzv. karmy dodavatele – kterou vidíte ve srovnání jako počet hvězdiček. Čím více hvězdiček dodavatel má, tím lépe.
Zdarma pro vás zařídíme změnu dodavatele
Oddalujete změnu dodavatele, protože se děsíte, že to bude složitý a zdlouhavý proces? Nenechte si kvůli tomu ujít možnost výrazné úspory! Změnu dodavatele za vás zařídíme zdarma, vy můžete starosti hodit za hlavu. Na telefonu jsou připraveni operátoři, kteří vás celým procesem provedou. Změnu dodavatele elektřiny tak zvládnete online z pohodlí domova.
Kolik zaplatíme navíc kvůli regulovaným cenám energií a proč?
Mnoho zákazníků se na podzim dočkalo zdražování elektřiny a plynu, teď je čeká ještě zvýšení regulovaných cen těchto komodit od začátku příštího roku. Regulovaná cena elektřiny má pro domácnosti průměrně vzrůst o 3,7 % a plynu o 2,4 %. Proč se musí zdražovat a jak se tento růst projeví u zákazníků
Pro představu, jak velkou část celkové ceny regulované složky představují, zobrazují následující dva grafy.
V České republice se příští rok zvýší regulované ceny elektřiny pro domácnosti v průměru o 3,7 %. V jednotlivých regulovaných územích se bude nárůst regulovaných cen mírně odlišovat, jak ukazuje obrázek č. 3.
V případě plynu se zvýší regulovaná částka v průměru o 2,4 %. V jednotlivých distribučních oblastech je větší rozdíl nárůstu cen, než je u elektřiny. Příčinou většího zvýšení regulovaných plateb u Pražské plynárenské je, že se tato společnost nachází v jiném investičním cyklu, obnovují se sítě na území hlavního města. V současné době tato firma vynakládá k výši majetku kolem deseti procent na investice.
Hlavní vliv na zvýšení regulovaných cen mají investice do přenosové soustavy a nárůst cen silové elektřiny, protože ta se používá na krytí ztrát. Významnou položkou jsou náklady na podpůrné služby. Čím více cena elektřiny roste, tím více rostou náklady na krytí ztrát a zvyšují se náklady na podpůrné služby. V příštím roce mají vzrůst povolené náklady na podpůrné služby z 5,4 mld. Kč v roce 2021 na 6,7 mld. Kč. Naopak náklady na podporu (stávajících) obnovitelných zdrojů v roce 2022 mírně klesnou ze 47,6 mld. Kč v roce 2021 na 45,6 mld. Kč v roce 2022. Státní dotace se nezmění, zůstanou 27 mld. Kč. Příčinou snížení nákladů je opět vysoká cena elektřiny, výkupní garantovaná cena nemusí být tolik dorovnávána, jako v případě nízkých cen silové elektřiny. Tato podpora se netýká nových zdrojů OZE, ty musí být podporovány státem, ne spotřebiteli.
Příčinou nárůstu regulovaných ceny plynu v roce 2022 je hlavně předpokládaná výstavba nového přepravního plynovodu na Moravě Moravia Capacity Extension (aktivace cca 5 mld. Kč). Jedná se o dlouhodobě plánovanou investici. Významnou roli při nárůstu regulovaných cen hraje také cena plynu, protože plyn je potřeba na krytí ztrát při přepravě.
Regulované ceny plynu pro velkoodběratele a elektřiny ve vysokém nebo ve velmi vysokém napětí (VVN) nebudou v příštím roce vyšší, v hladině VVN se naopak regulované ceny sníží.
Co to znamená pro domácnosti
Pro účel srovnání dlouhodobě používám standardní ceníky našich největších dominantních dodavatelů (ČEZ a innogy). Jedná se o nejběžnější produkty, které má největší počet zákazníků. V následujících dvou tabulkách jsou uvedeny rozdíly v regulovaných cenách roku 2021 a 2022, kolik zákazníci v případě běžných spotřeb zaplatí vlivem zvýšení regulovaných cen navíc a jak se změní poměr neregulovaných a regulovaných cen.
Vlivem podzimního zdražování energií došlo na trhu k neobvyklé situaci, dříve základní produkty dominantních dodavatelů patřily k nejdražším na trhu, nyní je situace opačná. Zákazníci ostatních obchodníků budou nejspíš mít vyšší náklady, než které jsou uvedeny v tabulkách. Zvýšením neregulovaných cen se také zvýší podíl neregulované ceny. ZDROJ https://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-energii/23210-kolik-zaplatime-navic-kvuli-regulovanym-cenam-energii-a-proc