Jak ušetřit za teplo

2. 1. 2022

Jak ušetřit za teplo

Jak ušetřit za teplo

Tipy a triky: jak ušetřit za teplo a vodu

Naučte se přes zimu chytře ušetřit za teplo. Současné ceny energií letí strmě vzhůru a bude ještě hůř

Blíží se zima, topení už je zahřáté a vy přemýšlíte, jak ušetřit, aniž byste doma seděli jako na Sibiři. Velkou výhodou je dodržet správná opatření a můžete být v klidu. Faktem je, že nikdy dopředu jistě nevíme, jak dlouhá a krutá bude zima. Můžete topit pár měsíců, nebo i půl roku, než se venku oteplí natolik, abyste mohli dát radiátorům zase na nějaký čas sbohem. V dnešní době nejsou energie právě levnou záležitostí. Naopak. A proto mnoho z nás přemýšlí, jakým způsobem ušetřit, abychom zbytečně neomdlévali ze závratných částek ve vyúčtování na konci roku. Stačí dodržet pár dobrých rad a můžete být spokojeni, že jste udělali vše, abyste ušetřili.

Vypnout topení nebo ho nechat celý den

Podle odborníků z anglického Energy Saving Trust faktem je, že pokud topení regulujete, ušetříte tím svou peněženku. Znamená to tedy, že pokud z domu odcházíte nebo se ukládáte k spánku, stáhněte své topení na minimum. Teplota v pokojích by měla být okolo 20 stupňů. Určitě je zbytečné topit více a mít otevřené okno, abyste se mohli nadechnout. V každé místnosti je ale ideální teplota individuální. Při spánku se doporučuje chladnější místnost, proto není většinou topit vůbec nebo jen mírně. V kuchyni, kde se běžně často vaří a tím teplota místnosti stoupá, radiátor nemusí být taky zapnutý naplno. Naopak v koupelně, kde se drží více vlhkosti se doporučuje pár stupňů přidat. Samozřejmě záleží na každém jedinci a jeho vnímání chladu.

Vyzkoušejte další tipy k ušetření tepla

Pokud se rozhodnete topit správně a ušetřit, měli byste dbát na to, aby vám teplo nikam neutíkalo. Proto je důležité zajistit dostatečně těsnění na oknech i vchodových dveřích, odkud by vám zbytečně část tepla unikalo. Na začátku topné sezóny je také vhodné odvzdušnit každý radiátor, aby fungoval správně. Uvolněte ventily a vypusťte přebytečný vzduch. Určitě se v zimě vyplatí natáhnout na nohy teplejší ponožky, které vám nohy udrží v příjemném teple a vy tak nebudete mít pocit zimy ani při pohledu na zasněžené stromy. Stěny panelových a cihlových domů pohlcují část tepla, proto můžete za radiátor umístit speciální hliníkovou folii, která teplo bude odrážet zpět do místnosti. Teplo v místnosti také udržíte jednoduchým zavíráním dveří mezi jednotlivými pokoji. Čím větší plocha, tím déle trvá místnost zahřát. Neodkládejte na radiátor oblečení, očistěte ho od prachu a nečistot a nechte ho, aby vám tak mohl poskytovat teplo naplno. Teď už si jen dopřejte šálek horké kávy, zachumlejte se do příjemné deky a užijte si zimní období v teple domova.

Praktické tipy, jak ušetřit za teplo. Nemusíte vypínat radiátor, ani se klepat zimou!

Přestože to většině z nás není moc po chuti, teplé počasí venku vystřídaly první opravdu chladné dny a noci. V bytech i rodinných domcích se naplno rozjela ústřední topení a kotle a spousta z nás si už teď povzdychla nad tím, kolik nás to topení zase bude stát. Jak za teplo ušetřit? Inspirujte se.
Platby za teplo patří k nejvyšším položkám rodinných rozpočtů. Náklady za něj dokonce tvoří zhruba 50 až 80 procent z celkových plateb za energie. Je to samozřejmě o důvod více, proč se zajímat o to, kde bychom mohli na této položce ušetřit. Většina rad a triků je překvapivě jednoduchá, ale přesto je řada lidí stále nedodržuje. Možná vás o tom přesvědčí fakt, že snížením teploty v bytě o jediný stupeň Celsia lze ušetřit až šest procent nákladů za topení. Že už vás to začíná zajímat? Není divu! Pojďme tedy dál.
 
Utěsněte okna a dveře
Tahle rada se možná zdá trochu primitivní, ale divili byste se, kolik lidí vůbec netuší, že jim z bytu či domu zbytečně uniká teplo jen kvůli nevhodným izolacím. Můžete to jít hned vyzkoušet tím, že přiložíte ruku na několik míst k rámům vašich dveří a oken. Cítíte studený vzduch? Pak je něco špatně. A speciálně se to týká místností, kde je větší chlad, tedy například komor a špajzů, sklepů, půd, případně i zimních zahrad. Pokud vám teplo uniká, poraďte se s odborníky o výběru vhodné izolace, například těsnicích lišt či pěnového těsnění.  Jedna z největších chyb, které lidé dělají, je, že před radiátory staví nábytek. Teplo pak nemá šanci putovat dál do místnosti, a je tak potřeba stále zvyšovat potřebu. Radiátory by se neměly překrývat ani těžkými závěsy a čímkoli neprodyšným. Dokonce ani parapety pod okny nejsou pro udržení tepla ideální. Kvůli nim totiž teplo vycházející z topení nemá šanci stoupat vzhůru a zůstává tak spíše při zemi. Okolní stěny a stropy jsou pak chladnější a vyvolávají pocit zimy.
 
Větrejte s rozmyslem
Někteří lidé mají rádi teplo tak moc, že v zimě vůbec nevětrají. To je ale velká chyba. Neježe to škodí zdraví, ale navíc si lidské tělo na teplo brzy přivykne tak, že mu pak už i vysoká teplota připadá nízká a člověk potom stále víc topí. Ideální je proto na podzim a v zimě větrat málo, ale intenzivně. Nemá smysl mít stále otevřenou ventilačku, ale jednou za čas otevřít hodně okno, „vyčistit“ vydýchaný vzduch v místnosti a pak ho zase zavřít.
 
Pečujte o radiátory
Zní to jako banalita, ale je to důležitější, než myslíte. O své topení byste se měli dobře starat, odstraňovat z něj prach a nečistoty a nesušit na něm prádlo. Na začátku topné sezony je také potřeba zkontrolovat, jestli jsou radiátory řádně odvzdušněné a jestli všechny topí tak, jak mají. Odvzdušnění není žádná věda a zvládne ho každý aspoň trochu šikovný chlap. Stačí jen uvolnit ventil na konci radiátoru a nechat odtéct do misky špinavou vodu z topení. A můžete topit!
 
Jaká je ideální teplota?
Každý z nás je zvyklý na něco jiného a zatímco jednomu je ve čtyřiadvaceti stupních horko, jiný si ve stejné teplotě stěžuje na zimu nebo třeba studené nohy. Přesto se odborníci shodují na ideálních teplotách, které by měly v jednotlivých místnostech panovat a udržovat jejich obyvatele v dobré zdravotní kondici. Udává se, že v dětském a obývacím pokoji by mělo být 20 až 22 °C, v kuchyni o dva stupně méně (už kvůli častému vaření a pečení, které místnost ohřeje) a na chodbách a v předsíních klidně kolem 19°C. Celá řada lidí spí se zavřenými okny, ale to není zrovna nejzdravější. Pro spaní je totiž nejvhodnější teplota jen kolem 17 °C. Při odchodu z bytu nebo odjezdu na dovolenou se vyplatí teplotu v místnostech snížit.

Jak ušetřit za teplo! Dejte mezi místnosti práh. A dál?

Chtěli byste tento rok v zimě zbytečně neplýtvat energiemi? Víme, jak ušetřit za teplo. Nechte se inspirovat a potěšte svou peněženku ušetřenými penězi za energii.

Podzim pomalu přichází a vás čeká další topná sezóna. Zkuste letos být úsporní a neplýtvejte nastřádaným teplem. Ušetřené peníze za energii se vám budou hodit na něco jiného v domácnosti. Ať už topíte krbem, tepelným čerpadlem nebo plynem, vždy se najde nějaký způsob, jak neplýtvat.

Když je teplo od nohou

Určitě znáte situace, kdy vám byla zima na nohy a prostě jste šli a otočili termostatem na vyšší stupeň. Nemáte-li možnost dodat do bytu či domu podlahové vytápění, vyzkoušejte si do nejchladnějších místností dát koberec. Stejně zafunguje, když budete nosit teplejší ponožky nebo pantofle. Uvidíte, že nebudete tolik topit a během roku tím ušetříte i několik stovek.

Správné větrání

I v zimě nezapomeňte do domu pouštět čerstvý vzduch. Z přetopeného vzduchu často pobolívá hlava. Když se rozhodnete větrat, nenechte všechno nastřádané teplo uniknout z domu. Stačí dvakrát denně otevřít okno na krátkou dobu. (asi 5 minut) Studený vzduch vnikne dovnitř, ale neochladí zdi.

Ověřte si tepelnou těsnost vašich oken

Jistě už jste slyšeli o teplených ztrátách. Nejčastěji nám neizolují okna. Zkuste si například malý test se zapálenou svíčkou. Projděte se kolem oken a když bude mít svíčka tendenci zhasnout, špatně těsní. Netěsnící okna a dveře je třeba zaizolovat. Ušetříte tak okolo 30 % nákladů za vytápění. S problémem pomůže výměna oken nebo alespoň zkuste izolační fólie, které se dávají mezi skla nebo přímo na povrch. Stejně tak myslete na dveře i v domě. Uzavřená místnost se snadněji vytopí. Proto tam, kde nejvíce trávíte čas, dveře zavírejte. Stačí jen půl hodiny a máte v místnosti tepleji. Odborníci se shodují, že zavíráním interiérových dveří ušetříte až 1/3 záloh za energie.

Zaveďte doma správné topení

Dobře a správně zatopit je umění. A je zcela jedno, čím doma topíte. Každé tepelné těleso má tepelnou setrvačnost, kdy po vypnutí ještě hřeje. Vypněte nebo snižte topení na noc a nechte nastavené tak, aby se chvíli před probuzením zase zapnulo. Než jdete spát, tak zavřete dveře a uvidíte, že vám zbytkové vytápění bude zcela jistě stačit.

Co radí odborníci?

  • Vhodně naprogramovat zapínání a vypínání kotle. Důležitá je správná regulace teploty v jednotlivých místnostech. S regulací vám pomůže termostat, přičemž nejlevnější pořídíte za 300 Kč.
  • Dále doporučují nastavit optimální teploty. Zde se odborníci od sebe hodně liší. V kuchyni by se teplota měla pohybovat v rozmezí 18-20 °C, v ložnici 17-20 °C, v dětském pokoji 20-22 °C, v koupelně 22-24 °C. Pokud jste pryč, udržujte teplotu na 17 °C.
  • Když v bytě vytápění snížíte jen o jeden stupeň, ušetříte za náklady až 6 %.
  • Před radiátory nestavte žádný nábytek, nezakrývejte je dlouhými záclonami či závěsy a nechte teplo proudit po místnosti. Účinnost zvýšíte, když z radiátorů budete pravidelně odstraňovat prach.
  • Nemáte mezi místností práh? Pak vězte, že i půlcentimetrová mezera pod dveřmi může vykrádat teplo z místnosti.

 

Dodavatel Energie:General Energy a. s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:V-Elektra, a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P x
Dodavatel Energie:QUANTUM a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Carbounion Bohemia, spol. s r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:PRVNÍ MORAVSKÁ PLYNÁRNÍ s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:ELIMON a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Františkovy Energie s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Zelená elektřina s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Utylis Energie s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Východočeská energie s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P

Ceníky ČEZ zmizely. Dnes se objevily s přirážkou 50 a víc procent ...více

15.12.2021

Na českém trhu jsou tři dodavatelé poslední instance pro elektřinu a tři dodavatelé pro plyn. Každý z nich plní tuto povinnost na stanoveném distribučním území. ...více

15.12.2021

EnergieZaMene.cz – Energetická podpora Spočítejte si, kolik vám stát přispěje na energie. Ministerstvo spustilo kalkulačku energií. ...více

31.8.2022