Jak ušetřit za elektřinu
10 neuvěřitelně snadných tipů, jak ušetřit za elektřinu
Jste pokaždé v šoku, když vám přijde vyúčtování za elektřinu a z obálky na vás vykoukne vysoký nedoplatek? Možná si umiňujete, že v příštím zúčtovacím období vaši spotřebu snížíte. Nebojte, nemusíte se výrazně uskromňovat, abyste uspořili. Způsoby, jak ušetřit za elektřinu, totiž můžou být velmi jednoduché a nemusíte je v běžném životě vůbec pocítit.
Jak ušetřit na elektřině
1) Úspora hned při koupi
Ideální je začít se zajímat o úsporu elektřiny už při výběru spotřebiče. Není totiž zboží jako zboží — některé spotřebiče budou elektřinu ze zásuvky jen úsporně upíjet, zatímco jiné hladově vysosnou její velké množství.
Rozdíl mezi nimi poznáte podle energetických štítků. Spotřebiče se dělí do skupin, označených písmeny A až D.
Jak už jste zřejmě vytušili, do nejzelenější kategorie (A+++) patří nejúspornější spotřebiče, naproti tomu červené D je energeticky nejnáročnější. Z energetického štítku vyčtete nejen informace o třídě spotřebiče, ale i o jeho roční spotřebě v kWh a dalších užitečných parametrech (například u ledniček poměr chladící a mrazící části, roční spotřeba vody u myčky, atd.)
Nezapomínejte si ale jednoduchým vypočtem z roční spotřeby v kWh, jestli se Vám spotřebič opravdu finančně vyplatí. Mnohdy úspora mezi A+++ a A++ dělá jen několik kWh, ale finančně si připlatíte několik tisíc. Životnost spotřebičů se standardně bere 5 let. Takže když ročně ušetříte napříkla 60 kWh, za 5 let je to 300 kWh a při průměrné ceně 5Kč, je úspora na spotřebě 1500 Kč. Pokud spotřebič koupíte o 3 000 Kč dražší, tak vlastně neušetříte.
2) Perte úsporně
Úsporným stylem praní můžete ušetřit nejen vaše peníze, ale i oblečení. Oděvy kvalitně vyperete i při nižší teplotě a otáčkách. Pokud oblečení není příliš zašpiněné, bude mu stačit i praní na 30 stupňů a při 800 - 900 otáčkách. Tímto šetrným stylem praní spotřebujete méně elektřiny, a zároveň budete šetrní k textilním vláknům. Díky tomu bude vaše oblečení delší dobu vypadat jako nové.
3) Sviťte menšími lampami
Pokud večery trávíte u televize nebo nad knížkou, nepotřebujete mít váš byt rozzářený jako nákupní centrum před Vánoci. Dostatek světla vám zajistí i menší lampičky. Nejenže ušetříte energii, ale zároveň se vám bude lépe usínat. Vědci přišli na to, že až třetina populace má nekvalitní spánek kvůli tomu, že se před spaním vystavuje příliš intenzivnímu umělému světlu. N azákladě toho mozek vyhodnotí, že je ještě den, a nezačne vytvářet melatonin, který je ke spánku potřebný. Je doporučováno zhruba dvě hodiny před usnutím používat tlumenější světla.
4) Najděte si levnějšího dodavatele
Před několika lety začali na českém trhu kromě velkých hráčů působit i alternativní poskytovatelé energií, kteří umí lidem nabídnout bezkonkurenční ceny. Přesto mnozí Češi zůstávají po mnoho let u jednoho dodavatele a na energiích tak zbytečně přeplácí.
Větší množství firem na energetickém trhu však znamená větší cenovou variabilitu. To znamená, že běžný uživatel může ušetřit nemalé peníze, když vymění dražšího poskytovatele za levnějšího. Například v tomto roce mohla průměrná česká domácnost ušetřit přechodem k levnějšímu dodavateli elektřiny 12 196 Kč ročně.
5) Úsporně na počítači
Dalším způsobem, jak ušetřit za elektřinu je používání notebooku namísto stolního počítače. Na notebooku spotřebujete méně energie a zároveň na něm můžete pracovat i z pohodlí gauče, nebo z jakéhokoliv příjemného místa.
Pokud si od počítače potřebujete na nějaký čas odskočit, přepněte jej do režimu spánku.
6) Ohřívejte nízkonákladově
Jedním z nejvýraznějších konzumentů elektřiny v domácnosti je bojler. Váš ohřev vody může být levnější, pokud v nastavení bojleru snížíte ohřívací teplotu. Výrobci doporučují ohřívat vodu na 60 stupňů, aby se předešlo výskytu bakterie Legionella. Ta se však množí v teplotách nižších než 50 °C. Tudíž můžete šetřit elektřinu tím, že budete ohřívat jenom na 50 stupňů. Výskytu bakterie zabráníte tím, že jednou za 14 dní provedete dezinfekci bojleru vyšší teplotou.
7) Využívejte nízký a vysoký tarif
Podívejte se do vaší smlouvy o dodávce energií. Je možné, že máte dvoutarifní sazbu za elektřinu, tzn. v různých částech dne máte jinou cenu za kWh. Pokud tomu tak je, pouštějte energeticky náročnější spotřebiče (pračka, myčka, bojler, trouba) v čase, kdy máte energii levnější.
8) Dejte si pozor na teplotu
Některé spotřebiče jsou energeticky náročnější, pokud musí překonávat velký teplotní rozdíl. To platí především o ledničce, která musí pracovat intenzivněji, pokud do ní vložíte teplé jídlo. Lednička by rovněž neměla být umístěná poblíž tepelného zdroje (například vedle topení nebo trouby), protože pak musí vynaložit příliš energie na ochlazování.
Rovněž bojler umístěný v chladném sklepě není příliš chytrá volba, protože v chladném prostředí se bude potýkat s tepelnými ztrátami a o to víc peněz vás tento ohřev bude stát.
9) Vařte levně
Při vaření pokrmů použijte méně vody a hrnec zakrývejte pokličkou. Bez pokličky je totiž na přípravu jídla potřeba čtyřnásobné množství energie. Pokud vaříte jídlo s dlouhou dobou přípravy, přizvěte na pomoc papiňák.
10) Udržujte spotřebiče ve formě
Pokud jsou vaši elektroničtí pomocníci zanedbávaní, jejich činnost je náročnější a spotřebují více energie. To platí ledničce, která má při velkých nánosech námrazy velkou spotřebu. Myčce usnadníte její provoz tím, že budete pravidelně čistit filtr. Rovněž se vyplatí čistit nánosy prachu na osvětlení, aby vám prach nestínil a vy tak nemuseli k osvětlení místnosti používat více světel.
Mýty o úspoře elektřiny
Kromě užitečných rad kolují mezi lidmi různé mýty a polopravdy. Které to jsou?
-
Zhasínání je neekonomické. Podle některých teorií se na zhasnutí a rozsvícení spotřebuje více energie, než kdyby se nechalo svítit. Není to však pravda a pokud se do rozsvícené místnosti plánujete vrátit později, než za 5 minut, je výhodné světlo zhasnout.
-
Lednice by měla být poloprázdná. Zdá se logické, že čím méně potravin v lednici bude, tím méně energie potřebuje na jejich chlazení. Opak je však pravdou — v téměř prázdné lednici není dostatek předmětů, které by chlad udržovaly. Ideálním řešením je mít lednici naplněnou zhruba z 80 %.
-
Mikrovlnná trouba je neúsporná. Protože je mikrovlnná trouba zvukově výraznější než ta klasická, evokuje představu, že spotřebovává spoustu energie. Klasická trouba je však na množství energie mnohem náročnější.
-
Nabíječka v zásuvce nespotřebovává žádnou elektřinu. Přestože mobil nebo notebook odpojíte, nabíječka ponechaná v zásuvce stále spotřebovává malé množství energie. Pokud to tak děláte často, ročně můžete za elektřinu utratit stovky korun navíc.
Pár jednoduchých tipů, jak ušetřit za elektřinu
Zhasínáte ostošest, před zimomřivými členy domácnosti bráníte termostat vlastním tělem a klasické žárovky už jste dávno vyměnili za úsporné zářivky nebo ledky? Ale pořád se vám nedaří zaškrtit výdaje za elektřinu, které se nafukují jako skákací hrad na předvolebním meetingu? Poradíme vám, kde jednoduchými triky ušetříte na účtech za energii.
1. Zahrajte si v akčním filmu Terminátor energetických upírů
I když zrovna spíte, nebo nejste doma, energetičtí žrouti útočí na vaši domácnost. Naprostá většina spotřebičů zůstává i po vypnutí v tzv. pohotovostním režimu (stand-by), kdy stále cucají elektřinu, ale vy z ní nemáte žádný užitek. Dálkovým ovladačem útok nezastavíte.
Musíte přejít ke zbraním silnějšího kalibru. Spotřebiče vypínejte přímo hlavním vypínačem na zařízení nebo je vypojujte ze zásuvky. Pro elegantní vyřazení více energetickým žroutů jednou ranou se hodí prodlužovací kabel s vypínačem.
Kolik tak můžete ušetřit? Průměrná česká domácnost, která elektřinou netopí ani neohřívá vodu, zbytečně utratí za spotřebu v pohotovostním režimu až jednu dvanáctinu z roční platby za elektřinu. Těžkou hlavu ze stand-by spotřeby si ale nemusíte dělat u zařízení vyrobených a prodaných na trhu EU od ledna 2010. Díky evropské regulaci mohou v pohotovostním režimu odčerpat pouze 1 až 2 watty. V roce 2013 došlo ještě k zpřísnění těchto limitů na 0,5 a 1 watt.
Pryč se starým
Vaše domácí spotřebiče mohou mít už nejlepší léta za sebou. V minulosti se úspoře nepřikládal takový důraz jako dnes, a proto některá zařízení ve vaší domácnosti už nemusí splňovat normy, které jsou vhodné pro dnešní dobu. Opotřebované spotřebiče jsou na provoz náročnější, a v takovém okamžiku se vyplatí více investovat do koupě nových. Takové rozhodnutí vám přinese v dlouhodobém měřítku výhody.
Energetická třída
|
Spotřeba za 10 let
|
Úspora vůči typu D
|
A+++
|
5 820 Kč
|
8 280 Kč
|
A++
|
8 570 Kč
|
5 530 Kč
|
A+
|
11 904 Kč
|
2 196 Kč
|
D
|
14 100 Kč
|
|
Údaje v tabulce jsou spočítané podle namátkou vybraných elektrospotřebičů (chladniček), které mají stejný užitný objem 300 litrů. Spotřeba chladniček se ale liší v závislosti na provedení (velikost mrazáku atd.). Srovnání je proto jen orientační.
|
Zdroj: Energetický rádce www.eon.cz
2. Surfujte po internetových vlnách na notebooku
Rádi byste pročetli poslední online zprávy, zkontrolovali frmol na sociálních sítích nebo si zahráli oblíbenou graficky nenáročnou počítačovou hru? Místo osobního počítače zapněte raději notebook. Přenosné počítače totiž při provozu vysají pouze 15 % energie, kterou by spořádaly mnohem hladovější stolní počítače.
Když budete využívat stolní počítač nebo laptop jen k práci nebo důležitějším úkonům, taktéž ulevíte své peněžence. Ve chvíli, kdy se jen chcete brouzdat po sociálních sítích, hrát hry nebo si krátit čas čtením online zpráv, poslouží mnohem lépe úspornější mobilní zařízení.
Porovnání spotřeby stolního počítače a notebooku
|
|
Příkon v provozu (W)
|
Příkon v režimu stand-by (W)
|
Stolní PC
|
78,5
|
11
|
Notebook
|
31
|
1
|
Zdroj: www.ondrejneumajer.cz, Počítačová učebna – opomíjená spotřeba energie, autor: Ondřej Neumajer
3. Využijte kouzelné tlačítko odložený start
Pokud odebíráte proud ve dvoutarifové sazbě (tedy D25d a vyšší), snažte se probouzet k životu vaše elektrospotřebiče v časech odběru levnějšího nízkého tarifu. Samozřejmě vám nechceme radit, abyste se proměnili v noční ptáky. Nebudete přece vařit nebo žehlit o půlnoci jen proto, že ušetříte pár korun za elektřinu.
Provoz myčky a pračky ale bez ztráty komfortu snadno posunout můžete. Stačí zmáčknout tlačítko odloženého startu.
Kromě možnosti odloženého startu se nabízí také praní studenější vodou. Stačí jen zvolit kvalitnější prací prášek a vaše pračka bude hned prát úsporněji. Jestliže využíváte také sušičku, raději ji pořiďte jako samostatný spotřebič, protože kombinovaná pračka se sušičkou je vždy na spotřebu elektřiny náročnější.
Provozní náklady a úspora nové sušičky prádla za 1 rok
|
Energetická třída
|
Náklady na spotřebu
|
Úspora vůči typu A+
|
Sušička A+++
|
1500 Kč
|
500 Kč
|
Sušička A++
|
1900 Kč
|
100 Kč
|
Sušička A+
|
2000 Kč
|
-
|
Zdroj: Energetický rádce www.eon.cz
4. Perfektně navržená domácnost
Úspora elektřiny v kuchyni může být zásadní. Budete se totiž muset zaměřit na mnoho spotřebičů, jak velkých, tak těch malých. Při navrhování kuchyňského prostoru se vyplatí investovat do indukční varné desky, jelikož uživateli šetří spoustu času při vaření, ale také snižuje účty za elektřinu. Výběr lednice by měl být v nejvyšší úsporné třídě, ale ani to nemusí zaručit levný provoz. K tomu je důležité pravidelně odmrazovat a umístit spotřebič do chladnějšího místa, mimo troubu nebo sporák.
Místo běžné konvice zakupte rychlovarnou a zvažte také koupi tlakového hrnce. Veškeré pokrmy budete mít rychle hotové a úspora elektřiny v kuchyni se tak maximalizuje.
Srovnání nákladů na ohřev vody při vaření
|
|
Rychlovarná konvice
|
Indukční deska
|
Litinová ploténka
|
Spotřeba
|
0,1 kWh
|
0,09 kWh
|
0,3 kWh
|
Doba
|
3:30
|
2:30
|
12:00
|
Cena
|
0,45 Kč
|
0,40 Kč
|
1,35 Kč
|
Zdroj: Energetický rádce www.cez.cz
Chytřejší volba osvětlení
V tomto případě se vyplatí investovat na začátku, a později se jen těšit, že je u vás úspora elektřiny efektivní. Vyměňte staré žárovky za LED osvětlení, které vám může nabídnout stejný, ba mnohdy i větší komfort.
Typ žárovky
|
Pořizovací cena
|
Životnost
|
Příkon
|
Cena/rok provozu (4h svícení denně, 4,80 Kč/kWh)
|
Tradiční
|
15 Kč
|
1 000 h
|
60 W
|
420 Kč
|
Halogenová
|
85 Kč
|
2 000 h
|
40 W
|
280 Kč
|
Tzv. úsporná
|
99 Kč
|
8 000 h
|
15 W
|
105 Kč
|
LED žárovka
|
99 Kč
|
15 000 h
|
9 W
|
63 Kč
|
Zdroj: Energetický rádce www.eon.cz
5. Neodebírejte stejný proud za vyšší ceny než váš soused
Jiskřivá energie, která tryská z vaší zásuvky, je úplně stejná jako ta, kterou si svítí doma váš soused. Proto nedává smysl platit za naprosto stejnou službu víc, než musíte. Přesto většina domácností stále zarytě zůstává u standardních produktů dominantních dodavatelů, které patří k nejdražším na energetickém trhu.
Udělejte prvním krok a srovnejte si aktuální nabídky desítek dodavatelů v kalkulačce cen elektřiny. Za pár okamžiků se přesvědčíte, jestli váš tarif patří k těm levnějším.
Změna distribuční sazby
Distribuční sazba určuje podmínky a ceny pro vaši elektřinu a má množství variant. Tarif se dělí na jednotarifní, který ideálně poslouží domácnostem s nižší spotřebou nebo dvoutarifní, jež je využitelný hlavně v domácnosti s náročnějšími spotřebiči, s vytápěním pomocí elektřiny nebo ohřevem vody stejným způsobem.
Přehled distribučních sazeb
|
Název sazby
|
Pro koho je sazba vhodná?
|
Co musíte splňovat?
|
Máte nárok na nízký tarif?
|
Malá spotřeba
D01D
|
Domácnosti s nízkou spotřebou
|
Nesmí být připojená výrobna a jistič nad 3 x 63 Ampér
|
Ne
|
Běžná spotřeba
D02D
|
Domácnosti s běžnými spotřebiči
|
Běžné spotřebiče
|
Ano
|
Bojler
D25D
|
Elektřina pro ohřev vody
|
Elektrický bojler
|
Ano
|
Akumulační topení
D26D
|
Pouze akumulační prostředky k vytápění
|
Akumulační topení
|
Ano
|
Elektromobil
D27D
|
Majitelé elektromobilů
|
Elektromobil
|
Ano
|
Kombinované vytápění
D35D
|
Smíšené elektrické spotřebiče pro vytápění
|
Není možné v současné době získat
|
Ano
|
Elektrické topení
D45D
|
Přímotopné elektrické spotřebiče pro vytápění objektu
|
Není možné v současné době získat
|
Ano
|
Tepelné čerpadlo
D56D
|
Tepelné čerpadlo
|
Není možné v současné době získat
|
Ano
|
Elektrické topení
D57D
|
Elektřina k vytápění
|
Elektrické topení
|
Ano
|
Víkend
D61D
|
Místo využívané převážně o víkendu
|
Bez podmínek
|
Ano
|
Zdroj: www.cez.cz
Pokud si nejste jisti výhodným tarifem právě pro vás, kontaktujte dodavatele, který vám nastaví řešení na míru pro vaši domácnost.
Změna velikosti jističe
Jedná se o hlavní jistič, který je připojen k elektroměru. Zajišťuje omezení odebíraného elektrického výkonu. Pokud si pořídíte nový spotřebič, který je náročnější na energii, je vhodné jistič zkontrolovat. Jakmile zvolíte ideální velikost, nebudou vás překvapovat vysoké platby, ale stále obdobné částky. Pro výpočet ideální hodnoty jističe můžete využít jednoduchý nástroj.
Vlastní energie
Pro svou domácnost můžete využít také vlastní energie. Domácí fotovoltaická elektrárna nabízí úsporu v dlouhodobém časovém měřítku, vytváří nezávislost a hlavně šetří životní prostředí. Důvodů proč zvážit toto úsporné řešení je hned několik, patří mezi ně například možnost získání dotace a dlouhodobé řešení.
Díky programu Nová Zelená úsporám můžete čerpat na některá opatření také dotace.
Efektivní zateplení domu
Nejnáročnějším prvkem na elektřinu v domácnosti je vytápění, u kterého se zdá, že není možné výdaje snížit. Opak je ale pravdou. Tepelné ztráty můžete minimalizovat efektivním zateplením celého domu. V takovém případě vám poslouží termodiagnostika, která pomocí kamery určí, zdali máte všechny prostory řádně utěsněné a identifikuje konkrétní místa, kde dochází k největšímu úniku tepla. Mohou to být zdi, střecha, okna a dveře, sklep, ale dokonce i podlaha.
Jakmile vyřešíte základní problémy se zateplením, ujistěte se, že máte správně odvzdušněné radiátory, jelikož mohou být taktéž významným viníkem. Po vyřešení všech těchto nedostatků vás úspora elektřiny nemine.
6. Netopte si nabíječkou
Proč se obtěžovat s vytahováním nabíječky ze zásuvky, když každý večer stejně musíte pravidelným přísunem energie oživit svůj chytrý telefon? I volné nabíječky totiž potichu chroupají watty, ale místo dobíjení je přeměňují na teplo. Oknem tak vyhodíte 10krát více energie, než je potřeba k dobití telefonu.
7. Používejte studenou vodu
Nelekejte se, nenutíme vás stoupnout si do sprchy pod ledový vodopád. Na nízké teploty vsaďte při praní prádla. Skvrny se vyperou i při nízkých teplotách a navíc se oblečení tolik neopotřebuje. Cesta k dalším úsporám vede přes vrchovatě naplněný buben pračky. Ušetřit ale můžete také na ohřevu vody.
Bojler v rodinném domě je jedním z největších žroutů elektřiny. Vhodným řešením může být také průtokový ohřívač. Úspora elektřiny u těchto zařízení vyžaduje jen pár kroků.
U samotného bojleru nezapomínejte na umístění do zateplené místnosti a vhodné využití dvoufázového tarifu. Nastavte jej přibližně na 50-55 °C a ohřev v hodinách, kdy je sazba za elektřinu nižší.
V případě, že žijete v místech, kde je kvalita vody horší a obsahuje více vodního kamene, neváhejte s revizí bojleru a odstraněním nečistot.
Několik tipů, jak ušetřit za elektřinu
Globální růst cen elektřiny letos zasáhnul všechny tuzemské odběratele. Dosavadní obvyklé měsíční zálohy se rázem vyšplhaly na výrazně vyšší částky. I když existuje mezi odborníky shoda, že růst se bude pozvolna mírnit a ceny již tak prudce nahoru nepůjdou, nelze ovšem očekávat, že se vrátí na původní úroveň. Mnohé domácnosti se proto snaží snížit své výdaje za energie.
Ušetřit lze, stačí hledat cesty
Někdy se jednoduše stačí chovat hospodárně. Poradíme jak na to. Začněme posouzením, má-li byt či dům ten správný a odpovídající tarif. V tom nejlépe poradí renomovaný odborník (v Praze Pražská energetika), který se vyptá na skladbu elektrospotřebičů v domácnosti a na doby jejich využívání, a pak navrhne optimální tarif. Vedle správného tarifu hraje roli i velikost hlavního jističe u odběrného místa. Pokud je tento jistič předimenzovaný (zbytečně vysoký), lidé platí za rezervovaný příkon zbytečně mnoho. Důležitý je také stav domu či bytu. Různé úniky v netěsnících spárách zdiva a stará a nevyhovující okna jsou doslova žroutem peněz. Pro tento případ Pražská energetika nabízí svým zákazníkům proměření objektu termokamerou, která taková slabá místa snadno odhalí.
Vyměňte staré spotřebiče
Samostatnou kapitolu pak tvoří elektrické spotřebiče, které jsou součástí vybavení domů a bytů. Když někdo odchází časně ráno z bytu a vrací se až v podvečer zpět, nepotřebuje, aby se byt vytápěl elektřinou celý den – to vše se dá operativně nastavit. Tam, kde se elektřinou topí a ohřívá voda, jsou samozřejmě zásadní druhy vytápění a ohřevu vody. Dnešní moderní akumulační kamna mají zcela odlišný vzhled od těch klasických z doby minulé. Současná akumulační vytápěcí tělesa jsou rozměrově srovnatelná s běžnými plechovými teplovodními radiátory, a hlavně mají vyšší účinnost a životnost. Zpočátku vyšší investice se vrátí v mnohaleté nízké spotřebě. Obdobné je to s vařením. Kdo je odkázaný na elektřinu a stále využívá starý sporák s klasickými litinovými plotýnkami, vyhazuje své peníze zcela zbytečně. Moderní indukční vařiče dnes pracují neuvěřitelně rychle a spotřeba elektřiny je výrazně nižší.
Pozor na lednici!
Mnozí lidé nechtějí věřit, že velkým „žroutem“ elektřiny je také lednička. Ta běží v každé domácnosti 24 hodin denně. A víte, v jakém ji máte stavu? Těsní její dveře dokonale? Je lednička pravidelně odmrazována? Je moderní a tím hospodárná? Staré lednice nezřídka mají výrazně vyšší spotřebu elektřiny než moderní. A také zbytečná námraza ledu zvyšuje výkon chladícího kompresoru o deset procent i více. A čím svítíte? Snad ve většině domácností se dnes už používají moderní úsporné žárovky a zářivky, které mají minimálně pětkrát nižší spotřebu elektřiny a také delší životnost než klasické. Totéž platí o LED žárovkách, kterou jsou hitem současnosti. Jsme přesvědčeni, že ušetřit se dá. Každému, kdo se chce o úspory energie ve svém bytě či domě pokusit, doporučujeme, aby navštívil specialisty, kteří mají ohromné znalosti a zkušenosti z různých řešení, mají k ruce speciální diagnostické přístroje a kontakty na výrobce a dodavatele těch nejmodernějších přístrojů a systémů. V Praze takové najdete například v Jungmannově ulici v Centru služeb PRE, kde nejen určitě poradí, ale i pomohou s realizací.
Několik tipů, jak ušetřit za elektřinu
Globální růst cen elektřiny letos zasáhnul všechny tuzemské odběratele. Dosavadní obvyklé měsíční zálohy se rázem vyšplhaly na výrazně vyšší částky. I když existuje mezi odborníky shoda, že růst se bude pozvolna mírnit a ceny již tak prudce nahoru nepůjdou, nelze ovšem očekávat, že se vrátí na původní úroveň. Mnohé domácnosti se proto snaží snížit své výdaje za energie.
Náklady na provoz domácnosti každý rok rostou. Mnoho lidí to pociťuje hlavně od loňského roku, kdy tráví více času na home office či distanční výuce. Podívejme se na základní tipy, jak za energie v domácnosti ušetřit.
1. Ušetřete za spotřebiče
Pokud si pořizujete nové domácí spotřebiče, myslete na to, kolik budete platit za jejich provoz. To, co ušetříte na nákupní ceně, v následujících měsících a letech dost možná odvedete na účtech za elektřinu.
Jak poznat, který spotřebič spotřebuje kolik elektřiny? Zjistíte to podle příkonu, který je na spotřebiči uvedený. Ten určuje, kolik wattů daný přístroj spotřebuje za hodinu provozu a tedy jakou má zařízení spotřebu elektřiny.
Nejúspornější spotřebiče patří do kategorie A+++, v tomto ohledu nejhorší jsou pak přístroje označené písmenem D. Před nákupem si tedy spočítejte, kolik za elektřinu platíte teď, a to zvlášť u kuchyňských spotřebičů, jejichž provoz nejde příliš omezit (lednice, mrazák). Dále si spočítejte, kolik byste platili za nový a úspornější spotřebič. I tady se dá ušetřit. Rozdíly mezi typem A+++ nebo A++ může být při nákupní ceně vysoký, rozdíl v ceně u spotřeby energie přitom může dávat jen drobnou částku.
Jestliže pak chcete mít jak pračku, tak sušičku, méně energie spotřebují tyto přístroje zvlášť, než když jde o kombinovaný spotřebič. Znovu ale platí - nejdříve si vypočítejte, kolik na energiích platíte, a až pak se rozhodujte o spotřebiči. V případě kombinované pračky a sušičky můžete ušetřit za nákupní cenu, více peněz ale budete pravidelně posílat svému poskytovateli.
2. Využívejte nízký a vysoký tarif
Ve smlouvě o dodávkách energie najdete, jestli máte tak zvanou dvoutarifní sazbu. To znamená, že v různých částech dne odebíráte elektřinu za různou cenu. Pokud takovou službu ve smlouvě máte, zapínejte některé spotřebiče v nízkém tarifu. Ušetříte tím například za pračku, sušičku, troubu nebo myčku. Pokud to vaše zařízení umožňuje, využijte například tlačítko odloženého startu. Moderní pračky také nabízejí kvalitní praní studenější vodou.
3. Podívejte se na provoz spotřebičů
I po vypnutí zůstává většina spotřebičů v domácnosti v pohotovostním režimu. To znamená, že sice jsou vypnuté, pořád ale spotřebovávají trochu elektřiny. I po vypnutí jim například svítí diody nebo ukazují čas. Spotřebiče jsou v tomto režimu, i pokud plánujete použít již zmiňovaný odložený start. Televizi je dobré vypnout nejen ovladačem, ale také tlačítkem na ní. Co se týká vytahování ze zásuvky, s tím by měl být člověk opatrný. Pokud například jedete na dovolenou, přístroj ze zásuvky klidně vyndejte. Na každodenní bázi ale úplné vytažení ze sítě spotřebičům spíše škodí a zhoršuje jejich životnost. Drobné částky jde také ušetřit vypojováním nabíječek ze zásuvky (důležité je to spíše z bezpečnostního hlediska), to lze dělat naprosto pravidelně.
4. Porovnávejte ceny
Stejně jako u mobilních služeb nebo autopojištění můžete porovnávat, kolik peněz ušetříte, u různých dodavatelů energie.
5. Nezapomínejte na údržbu
Když už si pořídíte například novou lednici a mrazák, ať už z důvodu úspor na ceně elektřiny, nebo kvůli tomu, že vám přestaly fungovat staré, nezapomínejte na jejich údržbu. To se týká třeba jejich pravidelného odmrazování. Přemýšlejte také nad tím, kam lednici umístíte. Jestliže bude stát na místě, kde na ni bude svítit slunce, bude muset vydávat na chlazení mnohem větší výkon a spotřebuje tím pádem více elektřiny. U myčky zase nezapomeňte na čištění filtru, kterým nejen ulevíte jejímu provozu, ale také prodloužíte její životnost.
6. Ušetřete za osvětlení
Kromě očividných rad „zhasněte, když odcházíte z místnosti“ se vyplatí také zaměřit na to, čím doma svítíte. Staré žárovky totiž spotřebují mnohem více energie než úsporné LED žárovky. Ty stojí sice více, investice se vám ale vrátí v nižším vyúčtování za elektřinu.
7. Ušetřete za plyn
Pokud doma topíte plynem, nejdůležitější je mít funkční a kvalitní kotel. Investice do něj se vám potom vrátí v nižších účtech za vytápění. Účinnost kotlů můžete zjistit podle energetického štítku, informace můžete také získat i od prodejců a výrobců. Pro jejich delší životnost nezapomínejte na pravidelnou údržbu a servis. Tím také předcházíte nehodě. Každý stupeň Celsia při vytápění navíc potom znamená růst spotřeby o šest až deset procent. Topte proto střídmě, ale zároveň nenechte svůj dům úplně vychladnout. Opětovné vytápění je velmi náročné nejen z hlediska energie, ale také pro vaši peněženku. Pro udržování stále teploty můžete využít termostaty.
8. I u plynu srovnávejte
Stejně jako u elektřiny neexistuje pouze jeden dodavatel zemního plynu. Díky jeho změně můžete ročně výrazně ušetřit.