Jak ušetřit na topení

2. 1. 2022

Jak ušetřit na topení

Jak ušetřit na topení

10 tipů, jak ušetřit za topení. Fungují okamžitě!

Více než polovina nákladů na energie v domácnosti jde na topení. Takže se rozhodně vyplatí udělat před zimou pár opatření, abyste se při jarním vyúčtování nemuseli hroutit. Nemusíte doma chodit ve svetru a teplých ponožkách, jen abyste ušetřili. Poradíme vám pár fíglů, které omezí spotřebu, ale nikoli požitek z teplíčka. Navíc fungují okamžitě a nevyžadují velké vstupní náklady.

10 rad, jak ušetřit

1. Pusťte teplo do bytu. V létě si můžete libovat v dlouhých záclonách a závěsech, ale před prvním zatopením by měla nastat doba zkracování. Pokud je radiátor za záclonou, nábytkem nebo poličkou, je to chyba. Teplo, které má topné těleso předat do místnosti, si hledá cestu stěnou ven. Pokud je záclona jen krátká, může naopak posloužit jako izolace před studeným vzduchem zvenčí. Platí to i o závěsech. Pokud nemůžete nábytek odstranit od topení zcela, dejte ho do vzdálenosti alespoň 10 centimetrů od radiátoru.

2. Dejte za topení hliníkové fólie – odráží teplo zpět do místnosti.

3. Vysávejte radiátory – pokud v nich je spousta prachu, může bránit šíření tepla.

4. Utěsněte okna. Pokud jsou v nich větší spáry, můžete přicházet až o dva stupně tepla. V běžném bytě je padesát metrů spár, kudy unikne za rok teplo až za 2500 korun. Investice do těsnění za pár desítek korun se tedy vrátí již během první topné sezony.

5. Topení odvzdušněte. „Pokud je v něm vzduch, nefungují radiátory na plný výkon a teplotu v místnosti musíte dohánět vyšší spotřebou,“ říká Tomáš Kumžák, instalatér a topenář. Jestli je to i váš problém, poznáte podle toho, že část topení zůstává chladnější či zcela studená.

6. Stáhněte na noc rolety, žaluzie. Ve dne je naopak roztáhněte, aby mohly sluneční paprsky ohřívat vzduch. Můžete si pořídit i reflexní fólie, které zabraňují teplu v utíkání přes okna a odrážejí do místnosti teplo z radiátorů.

7. Větrání má být jako „přepadovka“, čili krátké, ale intenzivní, podle odborníků pět až deset minut dlouhé. Jeho cílem je pustit čerstvý vzduch do místnosti – ten je sice chladný, ale pokud zavřete okna včas, neochladí se významně stěny, takže nebude zapotřebí většího množství tepla k tomu, aby zas dostaly správnou teplotu.

8. Zavřete dveře mezi pokoji.Oddělte od sebe chladnější místnosti a ty, které vytápíte – takže zavírejte důsledně dveře na chodbu, do předsíně a podobně. Jestliže cítíte, že například pod vchodovými dveřmi proniká chladný vzduch, utěsněte je – vhodné těsnění seženete v každém hobby marketu.

9. Pracujte s teplotou v bytě. „Nastavit časový termostat zabere několik minut a nic nestojí, ale úspora tepla je okamžitá," říká Karel Srdečný z firmy EkoWATT. Na dobu, kdy nebýváte doma, nastavte teplotu kolem 17 °C, v době kdy doma jste, ji zvyšte na 20 °C. Každý stupeň navíc zvyšuje spotřebu energie až o 6 %. Ideální je, pokud mají hlavice časový spínač a můžete je nastavit podle denního provozu v bytě.

10. Vyměňte kotel.„Pokud je váš plynový kotel starší než patnáct let, pak popřemýšlejte o jeho výměně. Ty moderní spotřebují zhruba o třicet procent méně, čili se i vyšší investice vyplatí,“ říká Tomáš Kumžák.

Jak ušetřit za topení: 15 chytrých způsobů, jak šetřit váš rodinný rozpočet

  1. Odvzdušnění ústředního topení
  2. Hliníková fólie za radiátorem
  3. Pořiďte si termostat
  4. Zvyšte váš osobní pocit tepla
  5. Zaizolujte okna a pověste závěsy
  6. Zateplení budovy
  7. Ventilátor nebo větrák
  8. Zavírejte dveře
  9. Zvlhčovače vzduchu
  10. Nohy v teple
  11. Nechte teplu volný průchod a neblokujte ústřední topení
  12. Získejte teplo zadarmo
  13. Zaizolujte trubky u radiátoru, který netopí
  14. Zařiďte si levnějšího dodavatele energie
  15. Pohrajte si s vybavením bytu

Skokové navýšení cen energií nejednoho z nás povede k zamyšlení, jak ušetřit. Alespoň částečně můžete ovlivnit spotřebu hospodárným chováním. Máme pár tipů. Vytápění domácností tvoří největší položku spotřeby energie v domácím rozpočtu, může to být až 60 procent. Kdo chce za energie ušetřit, vyplatí se zaměřit se právě na vytápění. Topit na nižší teplotu, větrat jen krátce, nestavět před radiátory nábytek – to jsou jen některé z rad, které mají odborníci pro domácnosti, jež chtějí šetřit na vytápění. Správné návyky ale nezvládnou vše. Důležité je mít v pořádku kotel i radiátory.

Seřízený kotel

Rozumné je prohlédnout rozvody tepla i topná tělesa a zkontrolovat možné úniky teplonosné kapaliny, což je obvykle voda. Manometr měřící tlak v otopné soustavě by měl ukazovat obvyklou hodnotu.. V případě zjištění jakýchkoliv netěsností nebo poklesu tlaku v soustavě je třeba vše opravit. Například plynový kotel je vhodné nechat alespoň jednou za dva roky vyčistit a seřídit. „Dobře seřízený moderní kotel může znamenat úsporu v řádech tisíců korun. Správné nastavení regulace je zásadní. „Pokud se například nastaví, teplota na výstupu z kotle na 60 °C a více, kondenzační efekt se moc neprojeví a úspora nákladů se nedostaví,“ varuje energetický poradce Karel Srdečný. Současně je třeba dávat pozor na to, aby kotel nespínal příliš často, například několikrát za hodinu. Tím se jednak zkracuje životnost a jednak zvyšuje spotřeba plynu.

Odvzdušněné radiátory

Další potíží může být zavzdušnění radiátorů. Pokud k podobnému problému dochází častěji, je nutné zjistit proč. Vhodné je kontrolovat tlak v expanzní nádobě, protože jeho pokles se obvykle řeší dopouštěním topné vody, což zvyšuje obsah plynů v otopné soustavě. A tak se situace opakuje. Důležitá je také kontrola funkčnosti pojistných ventilů, filtrů, oběhových čerpadel a dalších armatur. Péči věnujte rovněž termoregulačním ventilům nebo kohoutům na topných tělesech. Nezapomeňte ani na revizi a kontrolu kotle nebo spalinové cesty. Revize a seřízení plynového kotle by mělo předcházet každé topné sezóně. Zvýší se tak nejen bezpečnost, ale sníží se zároveň spotřeba paliva.

O jeden stupeň méně

Náklady na vytápění šetří i takové drobnosti jako jsou čisté radiátory bez prachu, které nejsou přikryté těžkými závěsy nebo policemi. Jakékoli zakrytí radiátorů totiž snižuje výkon tělesa i přenos tepla.

Zároveň platí, že každý stupeň dolů znamená úsporu. Nejjednodušší je netopit tolik. Snížením prostorové teploty v místnosti o 1 °C klesá spotřeba energie až o 6 procent. Češi jsou přitom známí tím, že místnosti vytápějí na vyšší teplotu než jiné národy.

V každé místnosti není třeba mít stejnou teplotu. K regulaci topní je vhodné použít termostatické hlavice na radiátorech. Správnou teplotu v místnosti udrží chytrý termostat, který přizpůsobí teplotu v bytě venkovnímu počasí a pozná, kdy členové domácnosti dorazí domů, takže začne topit až před jejich příchodem. Zároveň pohlídá otevřená okna.

Za radiátory lze navíc umístit panely, které teplo odrážejí zpět do místnosti. Tam, kde jsou vysoké stropy, je vhodné nad radiátor umístit polici, jež nasměruje teplo do místnosti. Ideální vlhkost vzduchu pro pocit tepla je přibližně 50 procent. Je-li menší, pomohou rostliny nebo zvlhčovače.

Větrat se doporučuje dvakrát denně asi deset minut, nejlépe průvanem, a při větrání netopit. V noci a v nepřítomnosti je vhodné zatahovat závěsy a venkovní rolety či žaluzie. Okny pak uteče méně tepla.

Pozor na prochladnutí bytu

Současně není dobré vypínat často topení, například při odchodu do práce. V takovém případě se vyplatí vytápění pouze stáhnout. Jestliže byt vychladne, o to více energie je pak potřeba, aby se teplota v bytě opět dostala na požadovanou výši. V účtu za vytápění se počítá každá skulina, proto se vyplatí izolovat jakoukoli netěsnost, například u oken nebo dveří. Úniku tepla zabrání i speciální práh s těsněním nebo venkovní i vnitřní žaluzie na oknech.

Stačí málo

Každý stupeň Celsia navíc znamená 6procentní navýšení spotřeby energie. Doporučené úsporné teploty jsou 20 °C v obýváku a v kuchyni, 23 °C v koupelně, 15 až 16 °C v ložnici. Důležité je temperovat. Pokud teplota v místnosti klesne pod 12 °C, bude vytápění trvat dlouho.

Čistý komín

Podle zákona by měl být každý komín vyčištěn minimálně jednou za rok, pokud lidé topí pevnými palivy, je to třikrát do roka. Jinak hrozí pokuty. Ale v případě vznícení například od sazí ze špatně udržovaného a nekontrolovaného komína je to asi nejmenší. Škody v důsledku nedostatečné kontroly a údržby komínů například Slavia pojišťovna eviduje jako jednu z nejčastějších příčin požárů v období podzimních a zimních měsíců.

Dodavatel Energie:Skautská energie
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Teplárny Brno, a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Gas International s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Česká energetická a plynárenská s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Jihlavské plynárny s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Lidová energie s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Czech Energy s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E x
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:NWT a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:L.D.Energy, s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P x
Dodavatel Energie:Energie2, a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P

10 neuvěřitelně snadných tipů, jak ušetřit za elektřinu ...více

28.12.2021

Spekulace na pokles cen energií se nevyplatí, z režimu DPI je třeba odejít co nejdříve ...více

28.12.2021

U DPI jsou stále desetitisíce klientů. Mohou mít problém ...více

28.12.2021