Fotovoltaická elektrárna srovnání
Fotovoltaická elektrárna srovnání
Fotovoltaická elektrárna srovnání
Fotovoltaická elektrárna pro byt nebo rodinný dům. Porovnání variant fotovoltaických elektráren
Porovnání nabídek slunečních elektráren s baterií Rozhodli jste se pro hybridní solární elektrárnu, nabídky se scházejí, ale každá má jiné parametry, navíc vůbec, ale vůbec nesouhlasí s inzerovanými od daných firem. A teď mi řekněte, co s tím? Ať už vznikla chyba ve vašem zadání nebo podbízející se obchoďák Vám chce vnutit svou typizovanou variantu, je dobré jednotlivé nabídky vypsat nejlépe do jedné přehledné tabulky. Zajímat by nás měly základní 3 parametry: FV panely, měnič a baterie. Pro další text také předpokládáme, že se zajímáte o dotaci z titulu Nová zelená úsporám a že všechny nabídky obsahují její vyřízení, což je samozřejmě standard.
Kolik ušetříte za elektřinu s fotovoltaikou? Cena elektřiny v posledních dvou letech citelně rostla, a tak se stále více domácností zamýšlí nad možností pořízení domácí fotovoltaické elektrárny. Tam je trend přesně opačný – cena fotovoltaiky klesá a zároveň ještě roste její účinnost. Proto se pořízení solární elektrárny vyplatí víc, než kdy dříve.
Pokud si pořídíte solární panely na střechu svého domu, začne se vám investice okamžitě vracet na nižších nákladech za elektřinu. V podmínkách České republiky nebudete ve výrobě elektřiny stoprocentně soběstační, ale značnou část spotřeby pokryjete. Prodávat elektřinu se již kvůli nízkým výkupním cenám nevyplatí, přesto může již během 6 let vaše solární elektrárna začít vydělávat – za tuto dobu se vám totiž vrátí počáteční investice.
Fotovoltaické panely
Kdysi dávno (v někdejším solárním boomu) se jednalo o nejdražší položku rozpočtu, dnes naopak cena solárních panelů stává se méně významným parametrem. Proto jsou dodavatelé HFVE ochotni dávat různé slevy (samozřejmě vykompenzované něčím jiným - viz Získání dotace garantujeme a dáme vám polovinu panelů zadarmo). Výkon na panelech je ovšem (spolu s kapacitou akumulace) základním stavebním kamenem výpočtu produkce a zužitkování energie, která by měla v domě být nad 70%. Dosti často se při energetickém posudku stává, že výpočet je opřen o nevhodná data a výkon panelů se musí snížit, což může mít i dopad na zařazení do podoblasti dotačního titulu a tím výši dotace. Proto je vhodné mít nabídku podloženou i auditem.
Očekávatelné záruky jsou 12 let na výrobní vady a 25 až 30 let na garantovaný výkon.
Měnič napětí
Co se týče finanční náročnosti se jedná o položku středního významu, ovšem u třífázových systémů je zásadní, aby byl asymetrický a uměl fungovat i tzv. backup režimu oddělené sítě od běžné distribuční soustavy. Na jeho výkonu je závislý nejen připojitelný výkon v onom záložním režimu, ale i maximální výkon na jednotlivé fáze. Více čtěte například v článku (Vše)spasitelnost asymetrickým měničem.
Pro běžný rodinný dům bychom asi s výkonem neměli jít pod 8 kW na střídavé straně, pozná se to lehce podle označení, např. Solax X3-Hybrid 10.0T má v názvu číslo 10, tak to bude asi výkon 10 kW. Pokud Vás chce firma oškubat, dá do nabídky méně výkonný model, tedy levnější. Ve výpočtu v energetickém auditu je vliv měniče oproti jiným položkám zanedbatelný.
Ohledně záruk je dnes zavedeným standardem doba 10 let, kratší záruka je na pováženou, proč asi?
Baterie, lépe řečeno akumulátory pro solární systémy
Nejdražší položka je tu. Nebýt potřeby akumulace, nebyla by pomalu potřeba dotace. Snahou Vaší by mělo být za co nejmenší peníz získat co největší kapacitu. Že na tom záleží ví všichni energetičtí auditoři, neb výroba, odložení energie na pozdější spotřebu, spotřeba aktuální a přebytky do sítě spolu úzce souvisí právě přes kapacitu akumulace.
Minimum kapacity u lithiových článků pro získání dotace je 1,25x výkon na panelech. Pro 4 kWp potřebujete 6 kWh v bateriích. V nabídce většiny firem najdete právě výkon co nejblíže nejmenší potřebné kapacitě. A to je chyba. Akumulace by měla být navržena dle Vašich potřeb, více zde: Baterie pro hybrydní fotovoltaiku, jakou vybrat? Snad jen doplnění - za rozumné optimum se považuje trojnásobek výkonu panelů, tedy pro 4 kWp alespoň 12 kWh.
Záruky 10 let jsou fajn a co největší počet vybíjecích cyklů také. Výhodou je, když výrobce měniče a akumulátoru je jedna firma, pouze tak se dá docílit nejlepší kompatibility a případného vzdáleného servisu. Tip z archívu: Porovnání HV baterií pro použití s hybridními měniči Solax.
Další postřehy
- Vybírejte lokální firmu, velký moloch si stejné najme nějakého subdodavatele.
- Nastudujte si maximum o tématu, snad náš web pomůže.
- Nenechte se do ničeho nutit.
Fotovoltaika: Cena solárních panelů každým rokem klesá
V posledních letech cena fotovoltaiky rychle klesá. Naopak účinnost domácích solárních elektráren roste a nemusíte kvůli tomu zabírat více místa na střeše. Vývoj jde dopředu, a tak se větší výkon vtěsná do menšího panelu – nebo dokonce do solárních střešních tašek, na kterých byste na první pohled ani nepoznali, že vyrábí elektřinu.
Pro malý rodinný dům se hodí elektrárna o výkonu 2,5 kWp, která ročně vyprodukuje na 2500 kWh elektřiny a vyjde asi na 120 tisíc korun. Jedná se o řešení bez akumulace. Pokud se rozhodnete pro fotovoltaiku s bateriovým systémem, musíte si připravit minimálně 200 tisíc korun. Na druhou stranu budete svoji elektřinu využívat efektivněji, a tak nevychází návratnost investice vůbec špatně. Jednotka Wattpeak (Wp) udává výkon fotovoltaických panelů. Jedná se o tzv. maximální výkon při ideálních podmínkách. Jeden instalovaný kWp vyrobí v podmínkách České republiky zhruba 1000 kWh elektřiny za rok.
Kolik korun ročně ušetříte s fotovoltaikou na elektřině? To si snadno spočítáte podle toho, kolik platíte za jednu kilowatthodinu elektřiny nyní. České domácnosti nejčastěji odebírají elektřinu v tarifu D02d, kde vychází 1 kWh průměrně na 4,75 Kč. O něco levnější jsou pak tarify pro odběr elektřiny na vytápění nebo ohřev vody.
Při výběru fotovoltaické elektrárny se můžete rozhodovat mezi řešením:
on-grid (s připojením k síti),
off-grid (bez připojení k síti),
hybridním (s připojením k síti a zároveň vlastním akumulátorem).
Systémy s bateriovým úložištěm jsou dražší, ale můžete na ně získat zajímavou dotaci z programu Nová zelená úsporám. O tu můžete žádat také na on-grid řešení. Jestliže se rozhodnete pro off-grid, neboli ostrovní elektrárnu, bohužel na dotaci nedosáhnete.
Časy, kdy se přebytečná elektřina vykupovala za vysoké částky, jsou už pryč. Dnes se 1 kWh prodává zpět do distribuční sítě kolem 0,50 Kč, zatímco za odebranou elektřinu platíte téměř desetinásobek. Přesto díky fotovoltaice na střeše domu ušetříte desetitisíce ročně.
Jaká je úspora na elektřině a za jak dlouho se investice vrátí?