Čisté zdroje energie
Čisté zdroje energie
Čisté zdroje energie
EU chce vsadit na čisté energie. Jejich podíl na spotřebě má do 12 let činit 35 procent
Europoslanci na začátku roku odhlasovali, že do roku 2030 by se energetická účinnost v unii měla zvýšit o 35 procent. To by mělo vést například ke snížení spotřeby energie a omezit její plýtvání.
Na 35 procent by měl stoupnout i podíl obnovitelných zdrojů. Nejnovější údaje z Eurostatu z roku 2015 přitom ukazují, že se osmadvacítce doposud podařilo dosáhnout na necelých 17 procent.
Evropský parlament ale musí nová pravidla dohodnout ještě s členskými státy, které upřednostňují zpravidla méně ambicióznější cíle. Na konci loňského roku podpořily pouze 27procentní cíl, jednání se proto mohou protáhnout. Pro jednotlivé země nejsou pravidla závazná, samy si mají navrhnout vlastní cíle umožňující až 10% odchylku. 35procentního podílu obnovitelné energie by ale měla EU v požadovaném termínu dosáhnout jako celek.
Co je to „zelená“ nebo také „čistá“ energie?
Je to energie produkovaná z obnovitelných zdrojů. Zahrnuje větrnou energii, solární energii, vodní energii, přílivovou energii, vlnovou a oceánskou energii, geotermální energii, biopaliva a obnovitelný odpad.
Plán europoslanců
Evropský parlament chce nyní laťku podílu energie z obnovitelných zdrojů ještě zvednout: v roce 2030 by mělo pocházet z obnovitelných zdrojů 35 % spotřebované energie (oproti 27 %, která navrhla EK a jež podpořily členské země).
Co je konkrétně v návrhu EP (do roku 2030)?Podívejte se na vybraná data ohledně obnovitelných zdrojů energie.
Důsledky hlasování Evropského parlamentu o energetickém balíčku si někteří politici vykládají zcela opačně. Například velmi skeptické ke schváleným změnám je Polsko, které považuje schválený cíl podílu obnovitelných zdrojů téměř za nesplnitelný. Nejednotní jsou i europoslanci. Někteří vítají navýšení podílu jako správný krok k přechodu na čistou energetiku, zatímco další v něm vidí ekonomicky zvrácený systém, na který bude potřeba doplácet.
Podíl obnovitelné energie v EU roste
Obnovitelná energie v EU získává na důležitosti. Mezi roky 2004 a 2016 se její podíl na spotřebě energie takřka zdvojnásobil.
Jádro a plyn budou mezi čistými zdroji energie dle EU do poloviny ledna, soudí eurokomisař
Evropská unie velmi pravděpodobně zahrne plyn a jadernou energii mezi čisté zdroje energie a udržitelné investice v polovině ledna 2022. V rozhovoru pro Die Welt to avizoval eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. „Plyn rozhodně není ideálním zdrojem energie, ale lepší než uhlí. … Musíte být pragmatičtí, bez ideologie a dogmat. Atomová energie a plyn nám pomohou naplnit klimatické cíle,“ uvedl v rozhovoru Breton. „A to je důvodem, proč Komise spoléhá na prezentovanou taxonomii, která jmenovitě zahrne jádro a plyn,“ dodal. Na taxonomií, která má být vodítkem, co je a není udržitelnou investicí a čistým zdrojem energie, EU stále debatuje jako nad součástí dosažení klimatickým ambicí do roku 2050. Poslední summit ukázal jasnou rozpolcenost právě v otázce jádra a plynu.
U DPI jsou stále desetitisíce klientů. Mohou mít problém ...více
Dotaci na tepelné čerpadlo může získat pouze vlastník nebo spoluvlastník nemovitosti, která se nachází v České republice. O dotaci mohou žádat jak FO tak PO. Žadatel zároveň musí dům vlastnit nebo spoluvlastnit po celou dobu vyřizování žádosti o dotaci. ...více
Kalkulačka energie 2022 Víte, že většina domácností přeplácí za energie? O kolik můžete PlatitMéně Vy? ...více